Naukowcy odkryli piosenkę, która obniży Twój stres o 65%

admin26 listopada 20193min2780
piosenka-1-1024x546.jpg
To, że muzyka może wpływać na nasz nastrój wiemy wszyscy. Ale brytyjscy naukowcy badając reakcję ludzkiego mózgu odkryli utwór, który najbardziej obniży Twój stres!

To, że muzyka może wpływać na nasz nastrój wiemy wszyscy. Ale brytyjscy naukowcy badając reakcję ludzkiego mózgu odkryli utwór, który najbardziej obniży Twój stres!

Naukowcy z Mindlab International w Wielkiej Brytanii chcieli wiedzieć, jaki rodzaj muzyki wywołuje największy stan relaksacji. Ich badanie polegało na tym, że uczestnicy próbowali rozwiązywać trudne układanki, które z natury wywołują pewien stopień stresu. Ich głowy połączone były ze specjalnymi czujnikami. W tym samym czasie uczestnikom badania naukowcy puszczali różne utwory muzyczne. Cały czas mierzyli aktywność poszczególnych części mózgu oraz tętno, ciśnienie krwi i szybkość oddychania.

I tak odkryli, że piosenka pod tytułem „Weightless” (tłumaczenie „Nieważki”) wpływała na uczestników tak, że obniżała o 65% ogólny lęk i powodowała spadek o 35% ich normalnych spoczynkowych czynności fizjologicznych (szybkość oddychania, ciśnienie krwi, tętno).
Co ciekawe, ta piosenka została specjalnie zaprojektowana, by wywołać ten wysoce zrelaksowany stan. Stworzyli ją muzycy z Marconi Union łącząc widzę o terapii dźwiękiem, aby starannie ułożyć harmonie, rytmy i linie basu. To miało spowolnić tętno i ciśnienie krwi słuchacza, a także obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol.

Ich założenie okazało się skuteczne. A może nawet za bardzo. Muzyka powodowała wręcz senność wśród uczestników. Stąd szef projektu badawczego dr David Lewis-Hodgson odradza słuchanie jej podczas jazdy samochodem!

Posłuchajcie najbardziej antystresowego utworu.

Na podstawie artykułu: http://www.collective-evolution.com/2016/12/25/neuroscientists-discover-a-song-that-reduces-anxiety-by-65-percent-listen/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *